Rør sukker og vaniljesukker i yoghurten
Pres saften af den ene appelsin og tilsæt sammen med smeltet smør (bruger du en øko-appelsin, så riv skallen først og tilsæt til dejen)
Bland natron i hvedemelet og sigt det i dejen.Vend dejen med en dejspatel, og rør til dejen er fri for klumper
Smør et fad/beklæd en bradepande med bagepapir. Mit fad målte ca. 25 cm x 35 cm. Bruger du ovnens store bradepande, skal du nok bage dobbelt portion.
Bag kagen 35-40 minutter v. 150 grader varmluft (175 grader alm. ovn). Kagen skal bages nederst i ovnen og den er færdig, når den er sprød og gylden på toppen og der ikke længere hænger dej ved på strikkepinden.
Pres appelsin nr. 2 og dryp/pensl kagen med appelsaften straks kagen er kommet ud af ovnen. Stil kagen til afkøling.
Appelsinglasur: Pres den sidste appelsin og tilsæt evt. fintrevet appelsinskal til glasuren (hvis du bruger øko). Tilsæt flormelis. Prøv med 200 gram først. Glasuren må ikke være for tynd.
Pynt kagen med glasur.