800-900gramrugbrød skåret i små ternbrug den mængde du har. Al slags rugbrød kan bruges, også tørt rugbrød
Vand så det dækkerca. 1 liter eller mere
2-3spskbrun farin eller rørsukkereller almindelig sukker
Æggesnaps:
1-2æggeblommer
4-8spsksukker
1tskvaniljesukker
Tilbehør: piske- eller kaffefløde
Sådan gør du
Skær rugbrødet i småstykker og put det i en gryde. Hæld vand ved så det dækker. Lad rugbrødet trække ½-1 time i vandet, evt. natten over, så er det nemmere at koge ud.
Kog rugbrød, brun farin og vand i minimum 15 minutter, eller til det er kogt ud. Rør godt undervejs, så den ikke brænder på.
Tag gryden af varmen og blend massen med en stavblender, så den bliver fin og glat. Har du brugt rugbrød med kerner, skal den måske blendes lidt ekstra.
Æggesnaps:
Pisk æggeblommer, sukker og vanilje hvidt og skummende til en lys æggesnaps. Start med 4 spsk sukker og gem resten og smag til med den senere.
Vend æggesnapsen i øllebrøden. Rør godt. Smag øllebrøden til og tilsæt evt ekstra sukker.
Servér øllebrøden varm med mælk, fløde eller flødeskum.
Noter
Du kan bruge al slags rugbrød til øllebrød. Bruger du rugbrød med mange kerner,skal den blendes lidt længere tid.Øllebrøden kan holde sig 2-3 dage i køleskabet, men den kan også fryses.Kan også laves med hvidtøl og sirup - få opskrift her