Lun væsken og rør gær og sukker ud heri. Jeg brugte en blanding af kogende vand og skyr. Lunkent vand, mælk el. andet surmælksprodukt kan også bruges. Tilsæt æg og grofthakkede mandler. Smelt smørret i mikroovn og tilsæt.
Bland mel med vaniljesukker, krydderier og salt i lidt mel og tilsæt. Rør resten af melet i lidt efter lidt. Gem lidt til sidst Tilsæt hakket chokolade og marcipan i tern og rør det dejen. Dejen kan æltes/røres i hånden eller køkkenmaskine
Dejen bliver fast og hård og den må godt klistre lidt. Hold lidt igen med melet.
Stil nu dejen til hævning tildækket et lunt sted ca. 35-45 minutter, eller til tæt på dobbelt størrelse. Hæv gerne dejen i ovnen v. 30 grader
Beklæd en bageplade med bagepapir og sæt bollerne på bagepladen med 2 spiseskeer. De må godt være noget rustikke i udseendet.
Tildæk bollerne med et viskestykke og lad dem nu efterhæve et lunt sted. ca. 30-40 minutter eller til dobbelt størrelse. Gerne i ovnen v. 30 grader. Pensl julebrudene med sammenpisket æg og drys med perlesukker
Bag nu julebrudene ca. 13- 15 minutter v. 175 grader varmluft (200 grader alm. ovn) eller til de er gyldne og sprøde. Bag dem ikke for længe. Sæt gerne et fad med vand i ovnen under bagningen. Damp er godt for bollernes hævning.
Julebrudene kan nydes lune med smør på, men smager også godt kolde. Jeg fik 9 store julebrud af denne portion.