Hæld smørret i en gryde og vand og salt.. Kog op til smørret er smeltet og pisk nu melet i.
Dejen vil samle sig til en klump. Pisk til dejen er klumpefri og den slipper gryde og grydeske. Tag gryden af varmen og lad dejen køle ca. 5-10 minutter, til den er lunken. Du kan piske dejen godt igennem med elpiskeren, så går det hurtigere.
Tilsæt æg 1 af gangen. Pisk godt med elpisker eller piskeris.
Tilsæt det andet æg i og pisk godt. Måske du ikke skal bruge alle 3 æg. Dejen skal være blød og tyk og du skal kunne trække små toppe i dejen. Jeg brugte 3 æg.
Beklæd en bageplade med bagepapir og smør nu dejen på bagepladen, så den ligner en kagemand / kagekone. Du kan også sprøjte dejen ud med sprøjtetylle. Tegn evt. et omrids bagpå bagepapiret først eller brug din fantasi.
Bag kagemanden midt i ovnen i ca. 25-30 minutter v. 175 grader varmluft (200 gr. alm. ovn). Den skal være gyldenbrun og sprød og have en god afbagning, så holder den formen bedre bagefter. OBS: Åbn ikke ovnen under bagningen.
Tag kagemanden ud og klip evt. et lille hul i i siden, så dampen kan slippe ud. Lad kagen afkøle helt, før du pynter den. Skulle den falde sammen, kan den sagtens spises/serveres alligevel. Pynt kagemanden med glasur og slik. Brug fantasien.