Her i huset er vi rigtigt gode til at lave nemme lækre julegodter.
Marcipan, nougat, chokolade og nødder på toppen. Voila. Hvis man bruger så gode ingredienser, så er det bare nærmest umuligt at floppe julekonfekt.
I dag skal du høre om lækre marcipankugler med nougat-midte og chokoladeovertræk og hasselnøddeflager udenpå. Nogle af kuglerne trillede jeg i finthakket Marabou-chokolade – det var altså også et hit. 
Rigtigt nem konfekt og skønne julegodter, der nok skal forsvinde på julens godtefad hjemme hos jer til jul.
Konfektkuglerne er meget nemme at lave og du får opskriften her
Konfekt med nougat chokolade & hasselnødder

Ingredienser
- 200 gram marcipan
- 100 gram nougat eller små stykker lys Marabou
- Ca. 175 gram chokolade smeltet til overtræk
- Drys: hasselnøddeflager eller finthakket chokolade
Sådan gør du
- Jeg synes det er nemmest at smelte chokoladen i mikrobølgeovnen. Smelt den 15 sekunder af gangen og rør efter hver opvarmning. Chokoladen må ikke få lang tid og efterlades uden opsyn.

- Chokoladen kan også smeltes over vandbad.

Marcipankugler med nougat
- Skær tynde skiver marcipan og læg små stykker nougat på midten. Fold marcipanen sammen om nougat'en og tril små kugler.

- Vend kuglerne i den smeltede chokolade. Det er nemmest med to gafler. Tril straks marcipankuglerne i hasselnøddeflager. Sæt marcipankuglerne på en tallerken beklædt med madpapir og stil dem til afkøling
- Du kan også hakke noget lyst chokoladen fint og trille nogle af kuglerne heri.

Noter
Nem konfekt – fine lækre marcipankugler med hasselnøddeflager
Det er nemt at lave konfekt, hvis du laver det som disse nemme marcipankugler
Jeg synes de bliver rigtigt fine, når de bliver trillet i hasselnøddeflager, men det var nu også et hit at trille kuglerne i små chokoladestykker. Brug gerne en lys Marabou med knas, det vil være et hit.
Jeg synes det er rigtigt nemt at varme chokoladen i mikroovnen, men brug du gerne vandbad, hvis du foretrækker det.
Der er mange måder at lave julegodter på og dette var bare én af dem.
Her i huset plejer vi også at lave træstammer, hvor vi bare ruller marcipanen ud og smører nougat på, ruller sammen som en roulade og så pensler med chokolade.
Sådan en træstamme må jeg da vist også hellere give dig en mere præcis opskrift på engang. 🙂
Foreløbigt må du nøjes med marcipankuglerne. Jeg håber de vil falde i din smag 🙂





