Trifli med rabarberkompot. Idag skal du høre om den nemmeste rabarberdessert du kan lave.

En nem rabarber bare med makroner og flødeskum, helt uden kagecreme. En skøn dessert.

Rabarberkompot

Har du kompotten klar, så kan desserten laves på bare få minutter: makroner knuses og flødeskum piskes. Voila!

Desserten er oplagt, hvis du bare lige vil lave en hurtig dessert til familien. En oplagt dessert en aften I bliver lækkersultne eller til en lun sommerdag på terrassen måske?Trifli med rabarberkompot - uden vaniljecremeHar du god tid, og skal du lave dessert til mange, så kunne du også prøve denne lækre rabarbertrifli med vaniljecreme  eller denne jordbær rabarber trifli.

Den er altså også bare skøn, men tager jo selvfølgelig lidt længere tid at lave.

I dag får du opskriften på den nemme rabarbertrifli bare med makroner.

Denne trifli er meget hurtig at lave og du skal kun bruge 3 ingredienser.

Desserten kan laves med al slags frugtkompot tænker jeg? Uhm jeg glæder mig også til at prøve med jordbær, æbler, blommer?

Dejligt vi har den gode – og søde – sommersæson forude. 🙂

Se f.eks. denne lækre jordbærtrifli – den er også bare god.

Frys også gerne kompot ned. Du kan tro, det vækker søde sommerminder at trylle en rabarberdessert om vinteren også. 🙂

Nederst i dette indlæg, får du gode nemme opskrifter på rabarberkompot. 
Trifli med rabarberkompot - uden vaniljecreme
Vi springer direkte til opskriften på den nemme, hurtige lækre dessert: rabarber trifli med makroner. Trifli med rabarberkompot - uden vaniljecreme

Trifli med rabarberkompot – uden vaniljecreme

Rabarbertrifli med makroner - nem dessert
En nem dessert med rabarberkompot, makroner og flødeskum
Print opskrift Del på Pinterest