I oktober er vores vejr-forventninger ikke store og vejrguderne tilsmiler os alt for sjældent. Når det endelig sker, så bliver man næsten ramt af eufori og lalleglæde over alt det smukke naturen. Verden og livet – har at byde på.
Skønne efterårsglimt – en fortryllende solskinsdag – vil du se med?
Det er jo som om vi først ser det, når solen skinner. Et pludseligt klarsyn. Lys over land. Glæde. Lykke.Taknemmelighed.
Det er mandag og jeg har bloggerfridag til at knokle på med blogarbejdet. Jeg kunne altså ikke lade være med at dele de smukke mandagsmorgen-glimt med dig i endnu et lille efterårslykkeligt indlæg.
Kalle og jeg var på morgen-luftetur i sommerhusskoven og jeg var simpelthen nødt til at stoppe op. Trække vejret. Beundre og mærke solens stråler på min kind. Nyde øjeblikket. Roen. Freden. Naturens magi.
Billeder kom jeg også til at tage mange af. Igen.
Hvor er det bare smukt lige nu med alle de orange-brune nuancer. Kalle forsvinder næsten helt. Kan du mon spotte en hund på billedet her?
Kameraet er snart fyldt med smukke efterårsbilleder, som bevis på, at efterårssolen faktisk HAR skinnet dette efterår.
Når det endelig sker oplever man det næsten som en åbenbaring og oplever alt forstærket mere intenst. Lyset. Farverne. Duftene. Stemningen. Lydene. En skov i flammende orangebrune farver. Et naturens mesterværk.
Der er altid noget at holde øje med. Noget at se. Noget at beundre. Nye svampe. Gevækster. Dyr der har gravet huller. Kæmpe store grankogler måske?
Hvis du kigger godt med kan du måske spotte de kæmpe store grankogler øverst i dette træ? Imponerende. Endnu et af naturens sande mesterværker.
Vi skynder os at nyde med 200 km i timen og tør næsten ikke blinke af frygt for at efteråret så pludselig skifter sindsstemning igen med truende regn og rusk.
Mani – depression. Yin og Yan. Ja sådan ville nogen måske kunne betegne efteråret? Gråt, trist og mørkt i skærende kontrast til det flotteste smukke blå, hvor solen med lys og lethed inviterer til solskinsfølelse i krop og sind. 
Sindsstemningen kan nemt skifte med vejret – min ihvertfald. Din også?
Efterår. Vi må prøve at se det som en ven og ikke en fjende og nyde de små glimt der er og det gør vi jo. Heldigvis 🙂
Hvis du har lyst til at komme med os på morgengåtur i alt det smukke, så kig med på billederne nedenfor. Jeg kunne simpelthen ikke lade være med at dele dem med dig.
Måske du også er heldig at solen har skinnet på dig i dag?
Hvis du har fri, så skynd dig at find en skov og kom afsted – der er så skønt derude lige nu, især når solen skinner og efteråret viser sig fra sin særligt venlige side 🙂
Glade og taknemmelige efterårshilsner fra mig til dig 🙂
Jeg fortsætter blog-arbejdet fra denne himmelske sommerhus-udsigt. Ih jamen altså, hvor er jeg bare en heldig kartoffel 🙂 <3
Jeg håber også at du vil nyde din mandag der hvor du er 🙂





