Rabarberkage.  I dag får du opskriften på en lækker rabarberkage, der er nem at lave.

En skøn frugtkage med rabarber, der kan spises som den er eller serveres med vaniljeis, flødeskum eller creme fraiche til.Rabarberkage - nem kage med rabarberMine rabarber har det strålende og jeg er én af dem der bager rabarberkager i hele sæsonen.

Jeg er vild med kombinationen sødt og syrligt og man kan altså bare bage de lækreste kager med rabarber.

Rabarber er en ægte sommerbebuder og jeg/vi stornyder at sæsonen er så lang, her i huset 🙂
Rabarberkage - nem kage med rabarber

Har du ingen rabarber, så fortvivl ej, for det er nemlig så smart, at du kan bruge alle forskellige slags bær og frugter til denne frugtkage.

Brug opskriften som en grundopskrift. Brug hvad du har på lager, eller hvad der er sæson for lige nu.

Kagen smager f.eks. også godt med brombær, ribs, æbler, pærer, blåbær?  Du har frit valg på alle hylder 🙂

Rabarberkage - nem kage med rabarber

Frugtkagen bliver blød og saftig og får en fin karamelliseret sukkertop.

Den smager skønt, som den er, eller serveret med letpisket flødeskum eller vaniljeis serveret til. Uhm <3

En virkelig skøn kage med rabarber, som vi stornød i sommerhus-haven.Rabarberkage - nem kage med rabarberRabarberkagen er rigtig nem at lave og jeg vil næsten tro, at du har alle grund-ingredienserne i dine skabe?

Bare sæt i gang, hvis du er lækkersulten eller venter gæster til kaffe en af de nærmeste dage. Dine kollegaer vil også blive ellevilde tror jeg 🙂Rabarberkage - nem kage med rabarberDu får opskriften på den lækre rabarberkage lige her

Rabarberkage – få opskriften på en lækker nem kage med rabarber her

Rabarberkage - opskrift på nem og lækker frugtkage
Rabarberkage - opskrift på nem, lækker og saftig frugtkage
Print opskrift Del på Pinterest