Koldskål uden æg. Her får du opskriften på en nem fedtfattig koldskål uden æg, lavet med kærnemælk og vanilje cheasy yoghurt.
Det er sommer. Det er svedende varmt. Vi er i haven det meste af tiden og det eneste vi har lyst til er…..koldskål.
Her får du lige tippet om den nemmeste lækreste koldskål, der kan laves på få minutter helt uden æg.
Faktisk er det bare cheasy vanilje yoghurt og kærnemælk jeg har blandet sammen og sikke da bare en god idé! Kan også laves med f.eks. jordbæryoghurt.
En cremet og lækker koldskål, der smager meget bedre end den købte og faktisk er den rimeligt kalorielet også, da jeg ikke har tilsat ekstra sukker.
Koldskålen er frisk og lækker, kølig og svalende. Lige det vi har behov for på en dejlig varm sommerdag.
Opskriften er så nem, at det er lige før du ikke behøver en opskrift, men nu får du den altså alligevel 🙂

