Vandbakkelser med råcreme og jordbær – halløj nogle lækre flødekager du skal høre om her. De var virkelig nemme at lave og kagerne var en stor succes herhjemme. Opskriften har jeg glædet mig til at dele med dig.
De sprøde walesboller med råcreme og jordbær er en nem dessert med friske bær. Den søde råcreme og de syrlige jordbær passer perfekt som fyld i de sprøde vandbakkelser. Dem må du prøve. 
Kagerne ser både fine og fornemme ud, også selvom de jo faktisk er virkelig nemme at lave. Dine gæster vil blive virkelig imponerede, hvis du tryller en portion, er jeg sikker på.
De bliver helt sikkert vores nye favorit flødekager herhjemme fremover. Skønt med en ny måde at servere jordbærkager på.
Vandbakkelserne med jordbær er nemme flødekager til en festlig anledning. Konfirmation, barnedå eller bryllup også måske?
Vandbakkelserne vil pynte så fint på dit kagebord – det gjorde de på mit.
Se også lige det fine nye jordbærfad jeg har købt. Jeg elsker det! Perfekt fad til kager med jordbær eller til andre sommerkager.

Med små flag i, vil jordbærkagerne være oplagte at servere til fødselsdag eller måske til studentergildet? Du kan servere dem til alle sommerens fester, når jordbær er i sæson.
Du kan også portionsanrette flødekagerne, hvis de skal bruges som dessert til fest? Bare lige en idé fra mig.

Jeg har brugt min “skudsikre” opskrift på vandbakkelser, der ikke falder sammen.
Med denne opskrift kan du med garanti også bage perfekte vandbakkelser. Du får mine “tricks” i opskriften nedenfor. Bare spring på.

Nederst i dette indlæg får du flere opskrifter på vandbakkelser og forslag til andet fyld også.
