Æblegrød og æblekage. Nemt lavet af æbler med skræl. Det er super nemt at lave og her får du opskriften.

Har du også en million-milliard æbler i haven og orker du snart heller ikke at skrælle flere?
Fortvivl ej. Du kan nemlig trylle både æblekage og æblegrød, æblemos eller æblemarmelade af æbler kogt MED skræl på.
Hvorfor koge æblemos og æblegrød med skræl på?
Det er så nemt og faktisk vil du opleve, at smagen er endnu bedre, for meget god smag er jo gemt i skrællen.
Selv farven bliver smukkere.Vitaminer bevares også og sparer du jo ogs rigtigt meget tid.
I dagens æble opskrift har jeg simpelthen bare kogt æblerne med vaniljesukker og smagt til med lidt sukker og blendet til sidst.
Nemmere bliver det vist ikke 🙂
Vores æbletræer har givet rekordmange æbler i år. Æblerne er så søde, at vi næsten ikke behøver bruge sukker i hverken kager eller marmelade. Smag derfor til, til sidst, er mit gode råd 🙂
Opskriften nedenfor er kun vejledende. Måske dine æbler er mere sure end mine og måske du derfor behøver mere sukker end jeg?
Størrelsen og mængden af æbler kan jo også variere.
Jeg fyldte en stor gryde æbler og vil tro at jeg brugte ca. 2½-3 kg æbler. Af den portion fik jeg en stor skål æblemos til gammeldags æblekage og 6 glas æblemarmelade. 
Hvis du ikke har så mange æbler, så brug brug dem du har. Brug også gerne nedfaldsæbler og Stop Madspild.
Måske du får en mindre portion og måske du foretrækker at bruge den til enten æblekage, æblegrød eller æblemarmelade? Du bestemmer 🙂