Rabarber crumble. Uhm her får du opskriften på en lækker rabarbercrumble med kokos i smuldredej. Så nem og lækker en rabarberkage.

Kan hun da blive ved med at skrive om flere rabarberkager?

Ork ja, de kommer i en uendelig strøm og det vil de sandsynligvis fortsætte med, lige til sæsonen er slut. Heldigvis er sæsonen lang. 🙂Rabarber crumble med kokos og mandler

Kan hun så blive ved med at sige at lige præcis denne rabarberkage er verdens bedste?

Ork ja, især hvis de er så lækre som den du skal høre om i dag. En underskøn crumble med rabarber, kokos og mandler.Rabarber crumble med kokos og mandler

Jeg bagte kagen i weekenden, da min veninde var på besøg. Det var en hurtig crumble, der blev klar i ovnen imens vi snakkede. Smart! Venindesnakketid er vigtigt jo.:-)

Rabarbertærten viste sig at være virkelig lækker i forhold til hvor nem den var at lave.       Rabarber crumble med kokos og mandler

En virkelig lækker rabarberkage, med et diskret smag af kokos.

Crumblen er lidt anderledes end andre crumblekager. Dejen bliver blød og klistret og skal bare lægges på rabarberne i små klatter. Herefter smelter dejen sammen under bagningen.

Crumbletoppen bliver blød/sprød, alt efter hvor længe du bager kagen. Uhm en skøn kage!

Rabarber crumble med kokos og mandler

Vi spiste en masse flødeskum til rabarbertærten. Voila. Virkelig et kagehit.

Rabarber crumble med kokos og mandler

Du får opskriften lige her, så du hurtigt kan komme igang med bageriet:

Rabarber crumble med kokos og mandler – nem opskrift

Rabarber crumble med kokos og mandler
Rabarber crumble med kokos og mandler - SÅ lækker
Print opskrift Del på Pinterest