Risalamande med karamelsauce. Man kan nemlig sagtens nyde den lækre dessert med andet end kirsebærsovs.

Her får du en rigtig god dessert opskrift, til dig der måske ikke er så vild med kirsebærsauce på ris a la manden juleaften?Risalamande med karamelsauce - god dessert

Når du serverer risalamande med denne nemme karamelsovs, så kommer den til at smage lidt af den populære McFlurry is med karamel.

Den er slet ikke julet i smagen, så det betyder også, at du sagtens kan servere denne dessert på andre tider af året også. Om sommeren måske, eller om efteråret, når I bliver lækkersultne derhjemme?

Det er da synd, at vi kun spiser risalamande til jul, ikke?

Risalamande med karamelsauce - god dessert

Denne karamelsovs til risalamande er bare lavet med fløde, vand og sukker. Så nemt.
Du kan evt. tilsætte salt til karamellen. Risalamande med saltkaramel sauce smager nemlig også godt.

Smag den evt. bare til med salt, til du får en smag, du synes om.

Jeg tænker også at desserten vil være lækker med chokoladesauce? Få en god nem opskrift her.

Skønt at eksperimentere med klassiske opskrifter – det elsker jeg. Hvo intet vover, intet vinder. Denne dessert var virkelig god, kan du tro.

Et rigtigt godt alternativ til den klassiske risalamande med kirsebærsovs til jul. Få mere risalamande inspiration nederst i dette indlæg. Risalamande med karamelsauce - god dessert

Opskriften er rigtig nem. Du får den lige her:

Risalamande med karamelsauce – nem dessertopskrift

Risalamande med karamelsauce - god dessert
Lækker ris a la mande med karamelsovs
Print opskrift Del på Pinterest