Jul, jul, jul, jul, julekager! Flere julekager! 🙂
I dag skal du høre om de lækreste smørbagte chokoladespecier, fyldt med lækker chokolade, vanilje og ja SMØR i så rigelige mængder.
Der er et saltstrejf i kagerne og kombination af salt/chokolade er guld værd.
Specier er en taknemmelig kage, for du kan lave så mange forskellige varianter – chokoladen kan sagtens udskiftes med andre lækkerier: lakrids, marcipan, nødder, nougat?
På bloggen kan du finde mange gode opskrifter på specier – opskrifterne kan du kan finde lige her:
Specier er nemme at lave og dejen til specierne kan laves klar en dag du har god tid. Stængerne kan køles ned eller fryses og så bages en dag når tiden er til det og bagetrangen kommer over dig. På den måde vil du faktisk også nemt kunne trylle friskbagte specier hele julemåneden.
Opskriften er nem og den kommer lige her:
Smørbagte chokoladespecier med chokolade og saltstrejf:
Chokoladespecier – specier med chokolade

Ingredienser
- 250 gram smør blødt
- 250 gram flormelis
- 2 tsk. vaniljesukker
- 1/4 tsk. salt
- 1 æg
- 350 gram hvedemel
- 1 tsk. bagepulver
- 200 gram grofthakket chokolade eller lidt mindre, du bestemmer. Kan erstattes af f.eks. nødder, marcipan, lakrids eller andre godter
Sådan gør du
- Rør det bløde smør med flormelis og vanilje. Brug gerne røremaskine eller elpisker.
- Tilsæt æg og pisk godt.
- Bland bagepulver og salt i melet og tilsæt. Rør godt.
- Tilsæt chokolade og rør.
- Dejen bliver hård og fast, men kan fint trilles til stænger.
- Rul 4 dejstænger ud og læg 2 af dem til afkøling i køleskabet en times tid (eller en halv time i fryseren). Gem evt. de resterende 2 stænger i fryseren til en anden gang hvor du gerne vil kunne servere friskbagte småkager til kaffen.
- Når dejstængerne er afkølet, skærer du specierne tyndt ud med en skarp kniv og lægger dem på en bageplade. Der behøver ikke være vildt meget plads imellem, da kagerne ikke flyder særligt meget ud.
- Bag specierne 5-7 minutter v. 175 grader varmluft og lad dem afkøle på en bagerist.
- Put kagerne i en kagedåse med tætsluttende låg og opbevar dem et sikkert sted. 🙂
Noter
Lækre sprøde chokoladespecier med saltstrejf
Kagerne kan bages året rundt, og er bestemt ikke kun en julesmåkage. Jeg vil i hvert fald spise specier hver gang jeg bliver budt, året rundt 🙂
Chokoladespecier er rigtig nemme at lave og du kan se billederne lige her:
- Vaniljeekstrakt fra Norge
- Smør røres med flormelis, vanilje og æg
- Rigeligt chokolade
- Grofthakket chokolade
- Dejpølser trilles
- Specier udskæres efter afkøling
- Friskbagte chokoladespecier
- En smuk stabel
- Julekagedåsen fyldes
Jubii – en ny vellykket julesmåkagevariant har set dagens lys her på matriklen. Teenagerne er blevet set langfingrede på jagt i kagedåsen. Det er altid spændende at se hvilken kagedåse der rummer den største julesmåkagefavorit. Dåsen med chokoladespecier skal der vist hængelås på 🙂
Specierne bliver sprøde og lækre, og jeg har smørret mistænkt for at være hemmeligheden bag. Rigeligt smør. Det eneste rigtige at bruge i småkager 🙂
Der bliver en stor kagedåse fyldt, af denne portion, så forholdsmæssigt er smørmængden pr. småkage vel ret lille?
I teorien altså, for jeg har endnu ikke set nogen kunne nøjes med enkelt 😉
Fyld gerne en lille kagedåse eller et lille glas med låg. Med en fin sløjfe omkring, kan det snildt gøre det ud for en juleværtindegave eller en lille opmærksomhed til en veninde eller en bedstemor der trænger til kageomsorg og kærlighed.
Bare lige et tip. Chokoladespecier er hurtige og nemme småkager, til jul og når du ellers kan finde en anledning. Fra start til slut kan du have en stabel kager på 1 time.
Bedste julesmåkager.
Kan jeg bruge lurpak smør som er saltet til denne opskrift, hvilken temperatur skal min ovn have hvis jeg bruger almindelig ovn og ikke varmluftsovn. Tak for en god blogg og håber på snarligt svar☺
Kære Gitte.
Jeg har endnu en variant:
Udskift halvdelen af chokoladen med hakkede ristede hasselnødder.
Wauw – familien er ellevilde og det er lige før (kun lige før) at disse specier slår de svenske chokoladebrød som familiens favorit-julebag.
Glædelig jul.
Mange hilsner
Maja
Skal det være mærk chokolade man skal bruge 🙂
Hold fast de smager godt, elsker det lille strejf af salt i samspil med den bitre chokolade og den søde dej ?
De er også ved at være en af mine favoritter, bagte dem sammen med min mor sidste weekend. Vi pimper dem så lidt ved at blande lidt frugtfarve i noget perlesukker og så rulle stængerne i det lige når de er formet. 🙂