3 slags småkager af samme dej – ja med denne opskrift kan du fremtrylle hele 3 forskellige slags småkager ud af samme grunddej.

Det er samtidigt en rigtig god nem småkage grundopskrift du får her. En slags dej – flere småkager. Smart! 🙂3 slags småkager af samme dej - nem opskrift

Faktisk er det bloggens populære opskrift på spirals måkager og kanelsnegle småkager jeg har eksperimenteret videre med. 3 slags småkager af samme dej - nem opskrift

I stedet for at få en masse småkager ud af den samme dej, så får du her 3 forskellige slags. Jeg delte bare dejen fra grundopskriften i 3 og tilsatte forskellige smagsgivere.

De 3 versioner er:

  • Lakrids småkager
  • Småkager med orange chokolade og evt. revet appelsinskal
  • Kryder småkager med sirup, kanel, ingefær, nellike og kardemomme

Det betyder jo så også, at hvis du er særligt vild med den ene slags, så kan du sagtens bruge al dejen til den ene slags. Så tilsætter du bare ekstra af ingredienserne nedenfor.

3 slags småkager af samme dej - nem opskrift

Hvis du ikke er så vild med f.eks. lakrids, så kan du erstatte det med f.eks. kakaopulver? Hvis du ikke er så vild med krydrede småkager, så kan du tilsætte f.eks. revet marcipan eller pistaciemasse i stedet?

Du kan sagtens bruge andre smagsgivere, bare lad dine egne smagsløg bestemme.

Få tips og opskrifter på flere smagsvarianter nederst i dette indlæg.3 slags småkager af samme dej - nem opskrift

3 slags småkager af samme dej – nem opskrift

3 slags småkager af samme dej - nem opskrift
Nemme småkager ud af samme grunddej
Print opskrift Del på Pinterest