Farsbrød med grøntsager, cheddar ost og hvidløg.
I dag får du opskriften på et rigtigt lækkert farsbrød tilberedt i fad i ovnen. Farsbrødet er fyldt med lækkerier – cheddar ost og marinerede hvidløg i olie. Uhm det smagte godt. 
Sikke et lækkert farsbrød man kan trylle, hvis man blot satser og tager chancer.
Hvad med et glas hele hvidløg i olie, rødløg i skiver, cheddar ost og rigeligt sennep? Et totalt eksperiment og det gik bare så godt.
Hvo intet vover, intet vinder. 🙂
Dagens farsbrød blev lavet med de ingredienser jeg lige havde i køleskab og skuffer. Kæmpe succes! Vi har fået en ny favorit herhjemme.
Du kunne have tilsat soltørret tomat, bacon, feta eller alle mulige andre lækkerier? Nederst i dette indlæg får du andre opskrifter på farsbrød.
Mine teenagere proklamerede højlydt: “Mor du skal altså skrive på bloggen, at det hér er godt! Rigtig godt! Jeg kan bare blive ved og ved med at spise!”
Anbefalingen er hermed givet videre til dig og jeg iler straks med at bringe dig opskriften.
Portionen bliver så stor, at der er mad nok til 2-3 dage incl. frokost til skole og job. Nem lækker aftensmad og hurtig mad på dag 2. Perfekt til travle dage.
Opskriften er rigtig nem og du får den lige her:
Farsbrød med grøntsager, ost og hvidløg – få en god nem opskrift her

Udstyr (reklamelink)
Ingredienser
Farsbrød:
- 1 kg hakket svinefars hakket oksekød kan også bruges, hakket kalv/flæsk er også fint
- 4 æg
- 3 dl mælk
- 100 gram havregryn ca. 3. dl
- 120 gram hvedemel ca. 2 dl
- 3 spsk dijonsennp
- 1 spsk hvidløgspeber
- 2 tsk groft salt
- 200 gram cheddarost i tern anden ost også kan sagtens bruges f.eks. feta ost. Ost kan også udelades
- 1 peberfrugt i små tern. Kan erstates med andre grøntsager f.eks. porrer eller gulerøddder
- 1 rødløg i tynde skiver. Almindelige løg kan også bruges
- 200 gram hele hvidløgsfed i olie incl. olie. Soltørret tomat i olie kan bruges i stedet for. Du kan nøjes med mere/mindre
Timiandressing:
- ½ liter creme fraiche
- 1 tsk akaciehonning
- 1 spsk citronsaft
- 1 tsk tørret timian
- salt/hvidløgspeber
Timiankartofler:
- 1½-2 kg kartofler skrællede og halverede
- olie
- groft salt
- 1-2 tsk tørret timian
Sådan gør du
- Rør farsen med mælk og æg. Tilsæt havregryn og hvedemel.

- Tilsæt sennep og krydderier og rør godt. Skær peberfrugt i tern og rødløg i skiver og tilsæt
- Skær cheddarosten i små tern og tilsæt

- Hæld til sidst hvidløg eller soltørret tomat i olie i. Olien skal også med (den giver god smag).
- Fordel farsen i et ildfast fad eller en mellemstor bradepande (ca. 30x40 cm)

- Steg farsbrødet ca. 1 time v. 175 grader varmluft (200 grader alm. ovn). Det er færdigt, når det er sprødt og gyldent
- Steg ovnkartoflerne sammen med farsbrødet i minimum 45 min v. 175 grader varmluft (200 grader alm. ovn). Vend flere gange undervejs

- Rør timiandressingen og servér til.
- Kog evt. blomkål/ broccoli eller servér salat til.

Noter
Du kan erstatte cheddar osten med anden ost f.eks. feta ost
Farsbrødet kan laves med andre grøntsagerKan fryses
Sprødt og lækkert krydret forloren hare med cheddar ost, hvidløg, rødløg og peberfrugt
Uhm hvor blev det altså bare et lækkert farsbrød. Smagfuldt, saftigt og med god smag fra både grøntsager, hvidløg og cheddar ost.
Jeg lavede hurtige timiankartofler til. De er så lækre og timian giver lige kartoflerne et ekstra twist.
Måske du tænker det er ret vildt at bruge et helt glas hvidløg MED olie? Bare rolig. Det er det slet ikke og smagen er bare så god.
Husk altid at gemme – og bruge – olien fra de marinerede hvidløg eller soltørrede tomater. Det er også rigtigt lækkert at stege i.
Du skal heller ikke være forskrækket over at spise hele hvidløg. Når de først er bagt eller marinerede, er de slet ikke så stærke som friske. 
Brug endelig gerne også soltørrede tomater i dit farsbrød.
Se f.eks. en opskrift hvor jeg har eksperimenteret med det her.

Dette skønne kartoffelfad med soltørrede tomater og pinjekerner minder også lidt om. Uhm det smager også godt.

Her udnyttes olien også til at stege i, og samtidigt giver den rigtig god smag. Rigtig gode fiduser, der hermed også er givet videre til dig 🙂

En-to-vupti. Det er nemt at lave farsbrød og der bliver mad til mange sultne munde.
Farsbrødet er nemt at varme dagen efter. Du kan stege skiver og stege på panden, det giver en lækker og smagfuld sprødhed. Farsbrødet kan også lunes i airfryer
Sådan laver du farsbrød med cheddar ost, hele hvidløg, peberfrugt og rødløg – se billederne her:
Det er genialt, at man bare kan tilsætte det man nu lige har, til farsbrødet.
Der er nogle ingredienser der er lækrere end andre at bruge, når du laver farsbrød:
- Cheddar smelter syndigt og smagfuldt ned i kødet.
- Bacon giver altid god smag.
- Fetatern vil altid smage skønt i retter både i eller udenfor ovn.
- Peberfrugt smager også altid så godt i farsretter.
- Hvidløg/soltørret tomat i olie tilfører smag og det er meganemt lige at åbne et glas og røre i.
Lækre farsret fiduser fra mig il dig:-)
Hvis du er på jagt efter inspiration til dine farsretter, så er dette farsbrød måske et godt alternativ.
Få inspiration til andre lækre opskrifter på farsbrød her:
1.

2.

3.

4.

Trænger du måske til at videreudvikle din forlorne hare lidt? Brug gerne opskriften ovenfor som grund/-basisopskrift eller som springbræt 🙂
Mine teenagere plager jo ALTID om karbonader, når de ser der ligger hakket svinekød til optøning i køleskabet.

Det krævede stor påholdenhed og viljestyrke at modstå karbonade plageriet i dag.
Farsbrødet var en succes og fedt at teenagerne bagefter var ellevilde over mit eksperiment.
Det var LIGE før farsbrødet smagte bedre end karbonader, sagde familien, og det er virkelig en FLOT anbefaling 🙂
Hvis du læser med på Bagenørdens side på Facebook, vil du vide at vi i dag spiste bagerfranskbrød til farsbrødet.
Der er en hel særlig historie omkring det franskbrød.
En ældre bagermester kiggede i dag forbi biblioteket til en god snak.
Han besøger faktisk biblioteket hver dag. Han er stamgæst og en million år gammel, men still going strong. Jeg/vi elsker hans besøg på biblioteket 🙂
Den gamle bagermester har tit smagsprøver med fra sit gamle bageri.
I dag fik bibliotekaren smagsprøver på bagerens franskbrød.
Vi fik os en god snak og den gamle bagermester fortalte anekdoter fra sit lange liv.
I dag fik jeg historien om dengang han bragte bagerbrød ud med hestevogn….under krigen. Vildt fantastisk og fascinerende.
Jeg fyldes altid af ærefrygt, når jeg møder ældre mennesker der har levet et langt liv.
Alle har en historie, man skal bare huske at stoppe op og spørge til den og gerne fordybe sig i den. Man mærker årene rulle sig ud og fornemmer historiens vingesus. Folk vil rigtigt gerne fortælle og jeg elsker det!
Det var en skøn dag på jobbet. Heldige mig. Franskbrødet smagte godt og i morgen venter en ny dag. 🙂





