Sommer i sommerhuset. Juhuu – her får du lige en glad hilsen fra mig på den dejligste sommerdag.
Endelig kom sommeren! Så dejligt! Hvor har vi ventet længe.
Det er ikke mere end en uge side, vi havde ild i brændeovnen, men alt dette er glemt nu, hvor solen endelig er kommet.
Mørket, regnen og kulden har vi lagt bag os, som er vi fravristet et mørk og tungt åg om skuldrene. Ja det var da lige før at efterårsvejr-depressionen kom snigende?
De mørke regnfulde skyer er fortrængt af sommersol, blå himmel og varme ikke mindst. Hvor er det bare lækkert og tiltrængt!
Vi stornyder sommerdagen i sommerhuset, den skønne plet, som vi elsker over alt på jord.
Her er åbne vidder. Fuglefløjt. Natur. Horisonter og højt til loftet. Vi er så heldige, at vi kan se havet fra sommerhuset.
Der er altså noget med, at vand gør noget ved én. Skuldrene sænkes og kroppen kommer i zen.
Vi har fået sat glasvinduer i husets endegavl og hvor var det bare en god investering og prioritering.
Hver aften, åbner der sig et sand maleri, for vores øjne. Se lige et scenarie.
Jeg delte aftenglimt fra min solnedgang på bloggens Facebookside og det var bare så dejligt, at I sendte dejlige billeder retur af jeres aftenglimt.
Jeg elsker altså bare vores “klub” på Facebook og snart runder vi 40.000. Vildt!
Det magiske ved at beundre himlen er, at den forandrer sig konstant. Hver dag og hver aften er ny. Hver himmel er som et nyt maleri og det er hver solnedgang også.
Tit så tænder vi slet ikke TV’et. Så sidder vi bare her og nyder maleriet. Så smukt på alle tider af døgnet, ja selv i gråvejr. 
Vi kan se solen gå ned i havet, men vi kan også fange den fra gravhøjen tæt på sommerhuset. Her har vi det helt brede perspektiv.
De eneste vi møder på vores vej, er fuglene, en hare eller råvildt. Lydene. Duftene. Udsigten. Mageløst!

Vi elsker bare at vores sommerhus ligger et sted, så tæt på naturen. Det er virkelig den største luksus.
Her er stille og roligt og stedet er ikke overrendt eller trafikeret. Den største helle og et sted vi kan komme helt ned i gear, langt væk fra byens stress og jag. 
Vi nyder virkelig vores weekender i sommerhuset.
Vi priser os lykkelige for at vi nåede at få købt denne smukke plet, før Corona, for nu er sommerhusmarkedet glohedt.
Der er ikke mange sommerhuse til salg. Jeg forstår godt at mange har fået øjenene op for sommerhuslivets lyksaligheder.
Vi har ikke fortrudt et sekund. Jo måske kun lige, at vi ikke købte sommerhuset meget før. Vi har nemlig fået så meget glæde af det, meget mere end vi havde turdet forestille os. 
Vi er klart mindre stressede nu, end da vi ikke havde sommerhus, også selvom vi nu har 2 huse at holde.
Tempoet er lavere her og vi kommer meget mere ud i naturen her. Kommer oftere til stranden og på skovtur. Vi cykler meget mere. Går flere flotte ture. Vi melder alt godt fra sommerhuset 🙂
Skønt når sommeren endelig har indfundet sig. 
Jeg tilbragte 4-5 timer på denne skønne terrasseplet.
Ja så var det som om jeg havde haft sommerferie i en uge. Skønt! Hvor har jeg bare savnet læsetid i det fri 🙂
Hjemmelavet koldskål fik jeg også, for er der noget der hører sommeren til, så er det da koldskål.
Få nogle rigtigt gode opskrifter på hjemmelavet koldskål her:
1.

2.

3.

I dag er vi startet dagen roligt med en dejlig morgenmad på terrassen.
Min mand har fået en elektrisk kaffekværn i fødselsdagsgave, så vi startede dagen med at kværne friske kaffebønner til morgenkaffen.
Her i sommerhuset laver vi bare kaffe i kaffefilter, direkte ned i kaffekanden. Kaffe på gammeldaws manér.
Det er vist dét man i dag med et nyt smart udtryk kalder pour over kaffe? Uanset hvad. Filterkaffe på helt enkel vis, smager altså bare super godt.
Se lige en fin hjertebolle, der landede på min tallerken.
Jeg tog det som et tegn fra de højere magter om, at der ventede mig en dejlig dag forude. 🙂
Det var de gode hjemmelavede koldhævede morgenboller i lavede. Dejen rørte jeg sammen på få minutter i går aftes.
Virkelig den nemmeste dej.
Det er bare så genialt, at man slipper for morgenstress og turen til bageren. Sundere, billigere og bedre brød, er hjemmebagt brød nu altså også, synes jeg.
Du kan finde en god opskrift på en koldhævede boller her:
