Brombærsaft. Uhm her får du opskriften på en nem og lækker saft med brombær.

Skovens brombærkrat bugner! Alle de lækre vilde brombær vi kan plukke og alle de lækkerier, vi kan lave med dem.Brombærsaft - opskrift på saft med brombær

I dag får du endnu én – en virkelig lækker brombærsaft, i den flotteste dyblilla farve. Uhm hvor var det altså bare det lækreste saftevandBrombær

Det smager så sødt, sommerligt og dejligt. Du kan nyde brombærsaften som saftevand med isterninger. Jeg tænker det også vil være et hit i drinks?

Det er bare en lille portion du får opskriften på i dag, af kun ½ kg brombær. Jeg laver bare så lille en mængde, som vi kan nå at bruge på 1-2 uger, så i denne saft er der ingen Atamon. Brombærsaft - opskrift på saft med brombærDu kan sagtens lave en større portion, så ganger du bare opskriften op. Du kan lave brombærsaft til hele vinteren, men tilsæt Atamon, hvis saften skal holde sig i længere tid.

Saften er super nem at lave, og du kan lave den helt uden saftpresser. Smart og nemt!

Brombærsaft - opskrift på saft med brombær

Opskriften er rigtig nem og du får den lige her:

Hjemmelavet brombærsaft – nem opskrift på saft med brombær

Brombærsaft - opskrift på saft med brombær
Nem saft med brombær
Print opskrift Del på Pinterest