Jule panna cotta. Uhm i dag får du opskriften på en lækker cremet dessert med fløde, kirsebærgelé og brændte mandler.

Det var bare den dejligste dessert vi nød i sommerhuset i dag. Vi har juleferie og er gået lidt amok i fløde-indkøb. Lige nu kan fløde nemlig købes for 5 kr for ½ liter.
Vi eksperimenterer med flødelækkerier i stor stil kan du tro. Drømme-scenarie!
Karameller, creme brulée, flødesovs, ris a la mande. Det er vist meget godt at vi ikke kan købe fløde så billigt hele året. 😀
I dag får du opskriften på en rigtig lækker jule panna cotta med kirsebær gelé. Et totalt hit. Den bedste jule dessert også til juleaften.
Måske nogle af dine gæster ikke er så vilde med ris a la mande? Denne jule panna cotta vil være et rigtigt godt alternativ. 
Det er super nemt at lave panna cotta. Det eneste det kræver, er lidt tålmodighed. Du skal lige vente på at de forskellige lag køler og stivner, men ellers er det super nemt.
Bare følg opskriften i trin nedenfor. Jeg forklarer grundigt hvordan du gør.
Jeg har brugt kirsebærgele, nemt lavet af kirsebærgelé med husblas.
Du kan også bruge f.eks. appelsingelé, citron, passionsfrugt, rabarber, jordbær? Du kan bruge anden slags frugt eller gelé af bær.
Jeg har drysset med lidt brændte mandler på toppen. Sikke en god idé med lidt knas. Du kan også drysse med lidt hakket hvid chokolade. Det vil også være et hit. 
Jeg flottede mig og brugte en hel vaniljestang til denne vanilje panna cotta. Den er lidt dyr, men du behøver jo ikke købe den dyreste.Vaniljesukker er også fint.
Du kan selvfølgelig også sagtens bare bruge vaniljesukker. 2-3 tsk, afhængigt af hvor stærk vaniljesukkeret er i smagen.

Jule panna cotta med kirsebær gelé og vanilje og brændte mandler – opskrift

Ingredienser
Panna cotta:
- ½ liter piskefløde
- 1 vaniljestang eller 2-3 tsk vaniljesukker
- 6 spsk sukker
- 3 blade husblas
Kirsebærgelé:
- 2 dl kirsebærsauce evt. uden kirsebær. Kan erstattes med jordbærpuré, puré af passionsfrugt, appelsingele eller andet.
- 1 blad husblas
Drys:
- 12 brændte mandler grofthakkede. Kan udelades eller erstattes af grofthakket hvid chokolade
Sådan gør du
Panna cotta:
- Læg husblassen i blød i vand

- Opvarm piskefløden langsomt. Det må ikke komme over kogepunktet. Skrab vaniljekornene ud af vaniljestangen og bland med 1 spsk sukker. Tilsæt sammen med resten af sukkeret. Opvarm til tæt på kogepunktet og tag gryden af varmen.

- Vrid vandet af husblassen og tilsæt nu husblassen til piskefløden imens du pisker godt, til husblassen er opløst. Lad massen køle 5-10 minutter, før du hælder den på glas

- Fordel flødeblandingen i 4 glas og lad dem nu afkøle i mindst 2 timer, til panna cottaen er stivnet

Kirsebær gelé:
- Opblød husblas i vand i 5-10 minutter. Opvarm kirsebærsaucen. Si evt. bærrene fra. Du kan også blende/piske saucen, til kirsebærrene bliver pureret. Tag gryden af varmen. Kram vandet af husblassen og pisk det i kirsebærsaucen.
- Fordel kirsebærgeléen på panna cottaen, når den er stivnet. Lad nu kirsebærgeléen afkøle i ca. 1 time, til den er stivnet. Drys med grofthakkede brændte mandler på toppen. Opbevares på køl, til desserten skal serveres

Noter
Panna cotta med kirsebærgelé og sukkermandler – en god, nem fløde dessert til jul

Hvis du er på jagt efter et godt alternativ til ris a la mande til juleaften, så kunne du jo overveje en panna cotta?
Du kan sagtens snige en mandel i et portionsglas. Du kan også anrette panna cottaen i en stor portionsskål?
Tilsæt gerne et par dråber mandelessens til panna cottaen, eller et drys kanel? Det vil give den ekstra julesmag. Jeg foretrak dog bare den enkle vaniljesmag af en ægte vaniljestang.
Sikke et hit! Det smagte virkelig skønt.
Den syrlige kirsebærgelé var den perfekte syrlige kontrast til den søde vanilje panna cotta. 
Hvad er panna cotta?
En panna cotta er en er en italiensk dessert. Panna cotta betyder kogt fløde.
Panna cotta er en slags fløderand/flødebudding, der laves ved at koge fløde op med sukker og en smagsgiver. Det kan være vanilje, lakrids, Nutella, hvid chokolade?
Desserten er fløjlsblød og cremet i smagen. Den smager som vaniljebudding eller ja nærmest som smeltet hvid chokolade?
Panna cotta er min yndlingsdessert! Jeg har glædet mig meget til at dele opskriften med dig. 
Vi har meget fløde tilbage i køleskabet, og måske der er andre lækre panna cotta varianter på vej på bloggen?
Jeg har også prøvet en version med saltkaramel. Uhm den var god. Måske det bliver desserten til nytår?
Har du en rest kirsebærsovs tilbage, efter at have lavet denne dessert? Lav kirsebærmarmelade af resten. Få en nem opskrift her.
Få flere opskrifter på juledesserter ved at klikke her.

Nedenfor kan du se flere opskrifter på fløde desserter hér:
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.






