Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld. Her får du en god nem opskrift på lækre pizzaer af en nem æltefri dej.

Store pizzaer er der på menuen i dag. Pizzaerne er med groft mel og familiens yndlings pizzafyld: pepperoni og skinke, løg, bacon, tomater, champignon og ost.

Pizzaerne blev knasende sprød og bunden tynd, helt som vi elsker pizzaer allermest her i huset.

Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Da mine børn boede hjemme, lavede vi disse pizzaer rigtigt tit. Ofte plagede min søn:

“Kan vi ikke snart få sådan nogle rigtige pizzaer, hvor bunden er tynd?” Det var svært at modstå børnenes plagerier, så vi spiste pizza tit. 🙂

Især pizzaer som disse, der er SÅ nemme at lave. På ingen tid kan man fremtrylle 3 bradepandepizzaer. Jeps for dejen skal bare smøres ud på bagepladerne med en dejskraber. Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Verdens nemmeste pizzaer. Dejen skal hverken æltes eller trilles, blot røres sammen og hældes på en bageplade. Hævetiden er kort, så skal pizzaerne pyntes og bages. Voila! De lækreste sprøde pizzaer, helt uden du får dej på fingrene.

Familien elsker dem og moren elsker at lave dem. Med ganske få armbevægelser kan du lave pizzaer til en MEGET sulten familie i to dage. Hvis du er heldig, er der stadig nok til madpakker eller fryseren også.

Du kan selvfølgelig sagtens nøjes med halv portion også, hvis du bliver helt overvældet over mængden. 🙂

Min søn udbrød efter disse: “Mor, du har ALDRIG lavet bedre pizzaer!” Sønnike er en kæmpe pizzafan, så det må da vist være den allerbedste pizza-anbefaling.:-)Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Dem må du da også prøve. Her kommer opskriften.

Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld – nem opskrift

Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld
Sprøde lækre pizzaer med æltefri dej
Print opskrift Del på Pinterest
Forb. tid: 15 minutter
Tilb. tid: 1 time
Samlet tid: 1 time 15 minutter
Ret: Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld
Portioner: 10 pers.
Forfatter: Gitte Hansen

Ingredienser

Pizzadej:

  • 6 dl. tykmælk yoghurt, mælk el. lign. kan også bruges
  • 6 dl. næsten kogende vand
  • 1 spsk. citronsaft
  • 3 spsk. sukker
  • 50 gram gær
  • 1 kg hvedemel/ durummel eller Tipo 00 mel jeg brugte tipo 00 mel
  • 180 gram grahamsmel - ca. 3 dl. - hvedemel eller andet groft mel kan også bruges

Oliedyp - hvidløgsolie

  • dl olie gerne smagsneutral raps- eller solsikkeolie
  • 7 fed hvidløg friskpressede
  • ½-1 tsk friskkrævnet peber
  • 2 spsk. tørret oregano
  • 1 tsk salt

Pizza fyld:

  • 200-300 gram skinke i strimler
  • 150-200 gram pepperoni
  • 100-200 gram bacon i skiver skåret i små stykker
  • 3 løg i skiver
  • 200 champignon friske eller fra glas
  • 200 gram revet ost
  • 10 tomater i både eller halverede cherrytomater.
  • Evt. en peberfrugt eller andet pizza yndlingsfyld

Sådan gør du

Pizzadej:

  • Lun vandet i elkedlen. Tilsæt tykmælk til blandingen er lunken. Rør gær, sukker og citronsaft i.
    Nemme pizzaer med grahamsmel med lækkert fyld
  • Rør dejen til den er tyk og sej. Den skal være meget blød og klistret, men gerne så røreskeen kan stå selv, som vist her.
    Nemme pizzaer med grahamsmel med lækkert fyld
  • Beklæd bagepladerne med bagepapir og fordel dejen på 3 bageplader. Træk den ud med en dejskraber, evt. dyppet i olie eller vand, så "glider" den lettere.
    Nemme pizzaer med grahamsmel med lækkert fyld
  • Sørg for at dejen kommer ud til alle kanter
    Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld
  • Rør oliedyp ved at blande alle ingredienserne og smør det ud på pizzaerne.
    Nemme pizzaer med grahamsmel med lækkert fyld
  • Stil nu pizzabundene til hævning et lunt sted i ca. 30 minutter. Kan speedhæves i ovnen på 30 grader (ikke varmluft).
    Nemme pizzaer med grahamsmel med lækkert fyld
  • Tag pizzaerne ud af ovnen og hæv nu temperaturen til 225 grader varmluft. (250 gr. alm. ovn). Fordel pepperoni på den ene pizza og herefter løg, bacon, tomater og revet ost og oregano på topppen. Husk at gemme fyld til de 2 sidste pizzaer.
    Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld
  • Fordel skinke og champignon på de sidste 2 pizzaer og slut af bacon, løg, tomater, ost og oregano. Bag pizzaerne 25-30 minutter eller til de sprøde og lækre. Tjek dem undervejs.
    Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld
  • Klip pizzaerne ud, det er nemmest. Servér gerne en grøn salat til
    Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Noter

Andet fyld kan bruges. 
Pizzaerne kan fryses
Servér gerne en grøn salat til.
Få tips om flere opskrifter fra BagenørdenFølg bloggen på Facebook @Nogetiovnen

Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Æltefri pizza med pepperoni, skinke, bacon og løg – af nem æltefri dej med grahamsmel

Jeg havde 1000 melposer i skabet, så denne gang prøvede jeg også at tilsætte lidt grahamsmel. Det gav en ekstra sprødhed og så mætter pizzaerne bedre også.

Man kan sagtens lave pizzadej med grahamsmel, men andet groft mel kan også bruges. Prøv også denne med rugmel eller havregryn.
Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Dejen er så nem, og den skal bare røres til skeen kan stå selv i skålen. Smart!
Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Det var jo en nem dej? Nå og nu bliver det bare endnu nemmere. Jeps den skal nemlig bare smøres ud på bagepladen.

Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Pizzabundene smurte jeg med den gode hvidløgsolie, der er genial til pizzaer.

Hvidløgsolie

Masser af løg på toppe og rigeligt med bacon. Jo mere bacon, jo bedre.
Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Pizzaerne skal helst bages i en rygende varm ovn, så bliver pizzaerne bedst (og sprødest). Du kan  bage 3 “varmluft-pizzaer” af gangen, hvis du altså har en varmluftovn. Bruger du almindelig ovn, kan du kun bage en pizza af gangen.

Når pizzaerne kommer ud af ovnen, kommer folk strømmende fra nær og fjern i huset. Uhm hvor det dufter? Er der pizza nu? 🙂Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Det ser ud til at jeg kun nåede at få taget billeder af skinkepizzaen. Pizzaerne var dog lækre begge to og de forsvandt hurtigt begge to.

Klip gerne pizzaerne ud. Det er klart nemmest. Lækker sprøde hurtige pizzabrød med skinke, pepperoni,, ost og løg. Andet fyld kan sagtens bruges. Prøv også denne med kartofler. Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Jeg kom, så og sejrede mig vejen frem til mine børns hjerter denne dag. Øj jeg fik meget ros og respekt for de pizzaer. Sønnike var fuldt tilfreds og resten af familien også.

Knasende sprøde nemme pizzaer med lækkert fyld. Uhm. Iler med at give pizzaerne min allerbedste anbefaling. 🙂

Prøv du gerne dem en dag du får mange gæster, måske til fødselsdag, børnefødselsdag også? De vil også være en succes til buffet.

Rigtig god fornøjelse med dine sprøde pizzaerne. Mon du også kan vinde hjerter i din familie, med de pizzaer? Jeg er helt sikker.

Nemme pizzaer med grahamsmel og lækkert fyld

Er du til en pizza med lidt tykkere bund, så prøv denne deep pan pizza.  Prøv også denne med koldhævet dej.

Få inspiration til flere lækre pizzaer i denne pizza kategori

Prøv også disse nemme pizzaer:

1.

Pizza af koldhævet dej - nem pizzadej opskrift
Pizza af koldhævet dej - nem og hurtig pizza
Se opskriften her

2.

Pizzadej uden æltning - nem pizza opskrift
Nemme pizzaer af pizzadej der ikke skal æltes eller udrulles
Se opskriften her
Pizzadej uden æltning - nem og lækker pizza

3.

Pizza med skinke & ost - nem pizzadej
Nemme sprøde lækre pizzaer
Se opskriften her
Pizza med skinke & tomat - nem pizzadej

4.

Tortilla flammkuchen - nem lækker pizza
Nem flammkuchen pizza på tortilla bund
Se opskriften her
Tortilla flammkuchen - nem lækker pizza

5.

Deep pan pizza i bradepande - nem opskrift
Nem og lækker bradepandepizza med bacon og mozzarella
Se opskriften her
Deep pan pizza i bradepande - nem opskrift

6.

Pizza med rugmel - nem opskrift med bacon
Pizza - nem, sprød og lækker. Med rugmel, løg og bacon
Se opskriften her
Pizza - nem, sprød og lækker med rugmel, løg og bacon

7.

Pizza med havregryn - nem grov pizzadej
Nem pizza - af dej der ikke skal æltes. Sprøde, lækre pizzaer
Se opskriften her
Nem pizza - af dej der ikke skal æltes. Sprøde, lækre pizzaer

8.

Kartoffel pizza med havregryn - nem opskrift
Kartoffelpizza med havregryn og durummel - nem og lækker
Se opskriften her

9.

Pizza med oksekød, bacon og løg nem opskrift
Nemme hurtige pizzaer med oksekød, bacon og løg
Se opskriften her
Pizza med oksekød, bacon & løg nem opskrift

10.

Pizzabrød med skinke - nem deep pan pizza
Hvidløgsbrød med skinke og pesto - nem deep-pan agtig pizza
Se opskriften her


author avatar
Gitte Hansen
Elsker at lave nem mad, bage lækre kager, udvikle nye opskrifter og formidle til bloggens over 80.000 følgere på sociale medier. Arbejder nu fuld tid med nogetiovnen.dk efter 30 år som bibliotekar. Med over 1 mio. månedlige visninger og over 3600 nemme opskrifter, er Nogetiovnen.dk én af Danmarks største madblogs.